Consiliul Județean a lansat licitația pentru contractul de 5 milioane de euro dedicat în renovarea Sălii Transilvania. Pentru ce lucrări se pompează această sumă uriașă

50,51 milioane lei (aproximativ 5 milioane de euro) este valoarea estimată a contractului transmis de Consiliul Județean Sibiu spre publicare în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) și Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE) prin care anunță licitația publică pentru desemnarea companiei care va executa lucrările de eficientizare energetică a Sălii Transilvania. Banii vin din Programului Regiunea Centru 2021-2027.
–
Lucrările vizează înlocuirea suprafețelor vitrate exterioare, a sistemului de încălzire (inclusiv montarea a două module în condensare de câte 180 KW), a instalațiilor electrice și de alimentare cu apă și canalizare, dar și un sistem nou de climatizare și o centrală de tratare a aerului atât în zona terenului de joc, cât și în holuri, vestiare și spații administrative.
–
Puterea soarelui va fi utilizată pentru încălzirea apei menajere prin Proiectul presupune și instalarea unor panouri solare pentru încălzirea apei menajere și panouri fotovoltaice instalate în zona parcării.
–
De asemenea, vor fi instalate sistemel de detecție, semnalizare și stingere a incendiilor, dar și de supraveghere video integrală , control acces și un sistem de management integrat al clădirii (BMS).
–
De asemenea, printr-o altă investiție a Consiliului Județean Sibiu, vor fi înlocuite cele peste 1.800 de scaune din tribune.
Termenul de depunere a ofertelor este 22 iunie 2026, estimându-se ca semnarea contractului de execuție să aibă loc în luna septembrie a acestui an.
Termenul de realizare a lucrărilor este de 21 de luni, incluzând recepția investiției, iar garanția minima solicitată este de 5 ani.












